حقوق حیوانات, محیط زیست

چرا وگان ها عسل نمی خورند؟ بهترین جایگزین‌های عسل چیست؟

چرا وگان ها عسل نمی خورند؟ بهترین جایگزین‌های عسل چیست؟

عسل احتمالاً محصولی است که در جامع به عنوان محصولی گیاهی شناخته شده است. یک تصور رایج وجود دارد که زنبورهای عسل، عسل را مخصوص ما تولید می‌کنند، که این تصور تا حد بسیار زیادی خارج از واقعیت است.

عسل توسط زنبورهای عسل برای زنبورها ساخته می‌شود و هنگام برداشت توسط انسان ممکن است سلامت زنبورها به خطر بیوفتد نکته مهم این است که برداشت عسل با مفهوم وگانیسم، که به دنبال حذف نه تنها ظلم، بلکه استثمار از حیوانات است، همسو نیست.

زنبور عسل در برگ گل

عسل چیست؟

عسل به عنوان منبع اصلی انرژی دارای مواد مغدی ضروری برای زنبورها است این مواد مغذی باعث می‌شود تا زنبورها بتوانند در فصل زمستان و آب و هوای بد به زندگی خود ادامه دهند؛ زنبورها برای پر کردن شکم خود از عسل باید به میزان کافی شهد جمع کنند که این کار نیازمند حدود 1500 گل است، پس از بازگشت به کندو، برای تکمیل فرآیند عسل‌سازی، این ماده توسط «زنبورهای خانگی» بازگردانده شده و جویده می‌شود. زنبورهای عسل در کندو به عنوان یک گروه کار می‌کند تا برای هر عضو ذخایر کافی عسل فراهم شود، هر زنبور عسل در طول عمر خود فقط یک دوازدهم قاشق چای خوری عسل تولید می‌کند که بسیار کمتر از باور عمومی مردم است.

آیا می دانستید؟ 
هزاران گونه زنبور وجود دارد که گیاهان مختلف را گرده افشانی می کنند. تنها هفت گونه شناخته شده زنبور عسل وجود دارد و آنها فقط محصولات خاصی را گرده افشانی می کنند

اعمال غیر اخلاقی

هدف زنبورداران معمولی برداشت حداکثری عسل است و میزان بالای عسل به عنوان نشانه‌ای از موفقیت در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که کشاورزان عسل را از کندو خارج می‌کنند، آن را با یک قند جایگزین می‌کنند که به طور قابل توجهی برای سلامت زنبورها بدتر است زیرا فاقد مواد مغذی مورد نیاز زنبورهای عسل است.

در زنبورداری معمولی، زنبورهای عسل به طور خاص برای افزایش بهره‌وری پرورش داده می‌شوند. این اصلاح انتخابی، مخزن ژنی جمعیت را کم می‌کند و حساسیت به بیماری و مرگ و میر در مقیاس بزرگ را افزایش می‌دهد. بیماری‌ها نیز با وارد گونه‌های مختلف زنبور عسل برای استفاده در کندو ایجاد می‌شود.

این بیماری‌ها سپس به هزاران گرده افشان دیگر سرایت می‌کند و میتواند موجب آلودگی و مریضی بسیاری از انسان‌ها و حیوانات شوند

علاوه بر این، کندوها را می‌توان پس از برداشت حذف کرد تا هزینه‌های کشاورز کاهش یابد. زنبورهای ملکه اغلب بال‌های خود را توسط زنبورداران قطع می‌کنند تا از خروج آنها از کندو برای تولید یک کلنی جدید در جای دیگر جلوگیری شود که باعث کاهش بهره‌وری و کاهش سود می‌شود.

محبوبیت عسل هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی‌دهد. صنعت عسل، مانند بسیاری از صنایع تجاری دیگر، سود محور است که رفاه زنبورها اغلب در درجه دوم منافع تجاری قرار دارد.

تاثیرات محیط زیستی

پرورش انبوه زنبورهای عسل بر جمعیت سایر حشرات رقیب از جمله سایر زنبورها تأثیر می‌گذارد به طوری که باعث کم شدن وجود سایر زنبورها شده است که این عمر میتواند باعث کاهش گرده افشانی و همچنین از بین رفتن جنگل‌ها شود.

از طرفی وارد این محصول با توجه به حجم بالای درخواست آن در کشورهای مختلف باعث تولید گازهای گلخانه‌ای میشود به طوری که 95 درصد از عسل مصرف شده در انگلستان از کشور چین و ترکیه وارد می‌شود.

جایگزین‌های گیاهی 

برخلاف زنبورها، انسان‌ها می‌توانند بدون عسل در رژیم غذایی خود رشد کنند. خوشبختانه، تعداد زیادی از جایگزین‌های گیاهی به راحتی در دسترس وجود دارد. شربت خرما، شربت افرا و… همگی گزینه‌های مناسبی هستند، حتی اگر شما جزو افرادی باشید که تمایل دارید مشابه‌ترین چیز به عسل را در منزل بخورید عسل وگان گزینه مناسبی برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *