حقوق حیوانات, محیط زیست, وگان شوید

آیا گوشت مصنوعی میتواند جایگاهی در رژیم غذایی وگان داشته باشد؟

تولید گوشت مصنوعی در اسراییل

به عنوان یک فرد وگان همیشه سوالات متفاوتی از ما پرسیده میشه مثل اینکه چرا عسل نمی‌خورید؟ مگر نخوردن تخم مرغ باعث کشته شدن حیوانات می‌شود که از خوردن آن‌ها امتناع میکنید؟ و آخرین سوالی که از من پرسیده شد این بود که آیا به عنوان یک فرد وگان حاضر هستم تا گوشت‌ مصنوعی یا سنتتیک را در رژیم غذایی خود داشته باشم یا خیر؟ و همین سوال باعث شد تا در مورد گوشت‌های مصنوعی بیشتر مطاالعه کنم و با شما در وجی شو به اشتراک بگذارم.

در قدم اول بهتر است که بدانیم:

گوشت مصنوعی یا سنتتیک چیست؟

در حقیقت گوشت مصنوعی از سلول‌های  ماهیچه‌ای یک حیوان گرفته می شود، هرچند برداشت این سلول‌ها می تواند به صورت بیوپسی انجام شده و بدون کشتن حیوان باشد. سپس این سلول‌ها در محیطی که به آن محیط کِشت می‌گویند (آبگوشتی از مواد مغذی، فاکتورهای رشد و آب) رشد می‌کنند که در آن سلول‌ها تکثیر می‌شوند و پس از مدتی از یک سلول عضلانی، یک تریلیون سلول دیگر رشد می‌کند. سپس به این سلول‌های ماهیچه‌ای اجازه داده می‌شود تا به طور طبیعی با هم ادغام شوند و بافت عضلانی را تشکیل دهند که ممکن است در نهایت از آن همبرگر یا استیک تهیه شود. سلول های حیوانی معمولاً در محیطی کشتی به نام سرم جنین گاوی (FBS) رشد می کنند که از قلب جنین های زنده گوساله استخراج می‌شود و فوق العاده بی‌رحمانه است .جس کریگر، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد علمی  Artemys Foods، یکی از جدیدترین استارت‌آپ‌هایی که ظهور کرده است، می‌گوید که می‌توان از گیاهان و کشت‌های تخمیر برای تولید فاکتورهای رشد و پروتئین به‌ عنوان یک استراتژی جایگزین برای استفاده از  FBS استفاده کرد.

در وهله بعدی به این مورد می‌پردازیم که:

آیا گوشت مصنوعی جایگاهی در رژیم غدایی وگان دارد؟

اگرچه بدیهی است که گوشت‌های کشت سلولی و آزمایشگاهی عمدتا برای بازار گیاهخواران و وگان‌ها تولید نمی شوند، و با توجه به پروسه تولید کنونی و استفاده از FBS جایگاهی در رژیم غدایی وگان ها و وجترین ها ندارد اما امکان جایگزینی حیوانات پرورشی را در بشقاب گوشت خواران فراهم می‌کنند و اگر این اتفاق بیفتد  به طور بالقوه می توان سالانه جان میلیاردها حیوان را نجات داد به گفته پروفسور مارک پست، مدیر ارشد علمی شرکت Mosa Meat ماموریت آن‌ها تولید گوشت واقعی برای جمعیت رو به رشد جهان است که گوشتی سالم تر و دوستدار محیط زیست می باشد و ایده اصلی این است که گوشت خواران می توانند بدون ظلم یا اثرات منفی زیست محیطی تولید گوشت متعارف مانند انتشار گازهای گلخانه ای، استفاده از زمین، جنگل زدایی، استفاده بی‌رویه از آب، از دست دادن تنوع زیستی و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها گوشت بخورند. همچنین بحث هایی در مورد امکان تغییر اجزای تشکیل دهنده گوشت آزمایشگاهی به منظور کاهش مضرات آن برای سلامت انسان وجود دارد بنابرین به عنوان عضو کوچکی از جامعه ی وگنیسم از روند تولید گوشت مصنوعی و یا گوشت آزمایشگاهی حمایت میکنم با این وجود توصیه می شود که اگر سلامتی خودتان و سیاره‌ی زمین دغدغه شماست، می توانید گیاهخوار و در بهترین حالت وگن شوید!

قابل ذکر هست که تولیدکنندگان گوشت آزمایشگاهی در حال مصاحبه با رسانه های دوست دار محیط زیست و غذاهای گیاهی هستند و برخی (از جمله گوشت موزا میت در هلند و مزارع الف در اسرائیل) اعلام کرده اند که به این مهم دست یافته اند که قدمی مثبت در جهت بهبود شرایط زمین برداشته اند.

غیرقابل انکار‌ترین فایده ی گوشت های آزمایشگاهی چیست؟

گوشت آزمایشگاهی خطر رو به رشد مقاومت آنتی بیوتیکی و بیماری های مشترک بین انسان و دام (که از حیوانات به انسان منتقل می شود) مانند آنفولانزای پرندگان، آنفولانزای خوکی، BSE  و ویروس های کرونا مانند آنچه باعث همه گیری کووید-19 شد را تا حد زیادی کاهش می دهد . دانشمندان سالهاست که به ما هشدار می دهند که گرسنگیِ سیری ناپذیر جهان برای گوشت، و تخریب مداوم طبیعت ما را در معرض خطر فزاینده بیماری های همه گیر آینده قرار می دهدجالب است که بدانیم از هر چهار بیماری عفونی جدید و در حال ظهور، سه مورد از حیوانات ناشی می شود و پرورش دام در قلب این مشکل قرار دارد.

باتوجه به نو و جدید بودن پدیده گوشت‌های مصنوعی لازم است که بدانیم

آیا مردم گوشت مصنوعی را می پذیرند؟

کریس برایانت، محقق روان‌شناسی می‌گوید :”مردم گوشت را علی‌رغم طرز تهیه آن می‌خورند. گوشت تمیز آنها را قادر می سازد بدون کشتن حیوانات به خوردن آن ادامه دهند .در حال حاضر، گوشتخواران تلاش می کنند تا کشتن حیوانات را تأیید کنند، اما زمانی که گوشت تمیز در دسترس باشد، تلاش آن‌ها برای توجیه کشتار ناپدید می‌شود و این به معنای پایانی برای پرورش دام  خواهد بود. با نگاه کردن به چشم یک حیوان در میابیم برای همه زمینیان بهتر است که گوشت پرورشی با استفاده از یک محیط رشد گیاهی جایگزین کشتار حیوانات شود.”

(برای اثبات این مورد پیشنهاد می‌کنم تا از یکی از اطرافیان گوشتخوارتان بپرسید آیا تا به حال شده است موقع خوردن کباب به کشته شدن آن بره و  زجرِ کشیده شده‌ی آن حیوان فکر کنند؟ و واضحاً جواب منفی است)

پذیرفته شدنِ هرچیز نو و جدیدی زمان بر است چه بسا که خوردن گوشت مدت زمان زیادی است که در بین انسان‌ها رواج داشته و  تغییر دادن چنین عادتی با قدمتی طولانی بسیار سخت تر و زمان بر تر است و نیاز به صبر، تمرین و تکرار بیشتری دارد.

به امید داشتن زمینی در صلح!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *