آشنایی با سبزیجات و دانه‌ها, وگان شوید

14 خاصیت کینوا

14 خاصیت کینوا

14 خاصیت کینوا که باعث می‌شود تا از این دانه شگفت انگیز دوری نکنید و آن را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. وجی‌شو با بررسی خواص کینوا همراه شماست.

1. باعث کاهش وزن می شود

کینوا سرشار از فیبر است درواقع بسیار بیشتر از اکثر غلات و دانه ها. اگرچه بخش عمده‌ای از فیبر موجود در کینوا نامحلول است، اما همچنان حاوی مقدار مناسبی از فیبر جامد است. یک فنجان از دانه ها کینوا حاوی 2.5 گرم فیبر محلول است،که طبق مطالعات به کاهش وزن کمک می کند.
همچنین کینوا حاوی مقدار زیادی 20-hydroxyecdysone است، ترکیبی که به کنترل وزن کمک می‌کند. تحقیقات نشان می دهد که این ترکیب در سوزاندن کالری بیشتر و کنترل وزن تاثیرگذار است. علاوه بر این باعث می شود افراد چربی کمتری را از رژیم غذایی خود جذب کنند.

2. جلوگیری از پوکی استخوان

صرف نظر از سن، همه و همیشه باید نگران سلامت استخوان های خود باشند.
کینوا سرشار از منیزیم است و برای سلامت استخوان ها بسیار مفید است. این ماده معدنی در تشکیل استخوان نقش دارد. کینوا همچنین سرشار از پروتئین است(1 فنجان کینوا حاوی 9 گرم از پروتئین است)، ماده مغذی که به عنوان بلوک ساختمانی برای استخوان ها عمل می کند. مهمتر از آن، حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری است که بدن به تنهایی قادر به تولید آنها نیست، پس می‌توان آن را یکی از مهمترین منابع پروتئین گیاهی دانست.طبق مطالعات دیگر، منیزیم و منگنز موجود در کینوا نیز به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

3. محافظت از قلب

فیبر محلول همان چیزی است که کینوا را به یک غذای شگفت انگیز برای قلب شما تبدیل می کند. فیبر محلول با اسیدهای صفراوی در کبد ترکیب می شود و ماده ای ژله مانند تولید می کند که در روده شما دفع می شود. کبد شما از مقداری کلسترول در بدن شما برای تولید این اسیدهای صفراوی استفاده می کند. هنگامی که ذخایر خالی می شوند، کبد شما کلسترول را از خون شما بیرون می کشد تا این اسیدها را تولید کند.
کینوا به نوعی کبد شما را تحریک می کند تا کلسترول را از خون استخراج کند. و این همونجایی است که کینوا به کمک قلب می‌آید.
خوردن کینوا به معنای کاهش سطح کلسترول بد است و این به معنای کاهش خطر تصلب شرایین و بیماری عروق کرونر قلب است.
کینوا حاوی اسیدهای چرب است که 25 درصد آن به شکل اسید اولئیک است. این یک اسید چرب تک غیراشباع برای سلامت قلب است و 8 درصد آن ALA (اسید آلفا لینولنیک) است که اسید چرب امگا 3 است که عمدتاً در گیاهان یافت می شود.

4. کمک به سلامت پوست

کینوا سرشار از ویتامین های B است، مواد مغذی که با کاهش رسوبات ملانین تیره در پوست به درمان لکه های پیری و سایر بیماری‌های مرتبط با رنگدانه پوست کمک می کند. ویتامین B12 موجود در کینوا با سایر ویتامین‌های B برای حفظ پوست سالم در تعامل است.
کینوا همچنین حاوی مهارکننده های تیروزیناز است، آنزیم هایی که رنگدانه و مشکلات مرتبط را کاهش می دهند. و ویتامین B3 موجود در کینوا که نیاسینامید نیز نامیده می شود به درمان آکنه کمک می کند. نواحی قرمز و ملتهب که اغلب با جوش های آکنه همراه است را تسکین می دهد.
کینوا حاوی ویتامین A است که مادر تمام ویتامین‌ها برای به تاخیر انداختن روند پیری است. خطوط ریز را کاهش می دهد و پوست شما را جوان نشان می دهد. و ریبوفلاوین موجود در کینوا (یا ویتامین B2) خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد.
همچنین، کینوا مملو از اکسیدان است که مانع از پیری زودرس نیز می‌شود.

5. با التهاب مبارزه می کند

فیبر موجود در کینوا بوتیرات تولید می کند، اسید چرب مهمی که ژن های مرتبط با التهاب را خاموش می کند. و ویتامین های B موجود در کینوا سطح هموسیستئین (هورمون التهابی) را در بدن کاهش می دهد.
کینوا همچنین حاوی ترکیباتی به نام ساپونین است که مطالعات نشان داده اند دارای خواص ضد التهابی هستند.

6. به مبارزه با سرطان کمک می کند

برای مبارزه با سرطان، کینوا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. کینوا سرشار از آنتی اکسیدان است درست همان ترکیباتی که می توانند با رادیکال های آزاد و سایر مواد مضری که باعث سرطان می شوند مبارزه کنند.
یک مطالعه لهستانی همچنین در مورد اینکه چگونه کینوا می تواند در طول سرطان ناجی باشد صحبت می کند. با این حال، این در مورد عصاره برگ های آن است. این برگها اثرات شیمیایی و ضد سرطانی دارند.

7. به مبارزه با دیابت و فشار خون کمک می کند

کینوا یک غلات کامل است و غلات کامل برای دیابت عالی هستند. فیبر موجود در کینوا به کنترل قند خون کمک می کند. همچنین از افزایش وزن مرتبط با دیابت و سایر بیماری های مزمن جلوگیری می کند.
بخشی از زندگی با دیابت، مصرف غذاهایی است که شاخص گلیسمی پایینی دارند و خوشبختانه کینوا در پایین ترین سطح قرار دارد. کینوا همچنین دارای تمام آمینو اسیدها برای ساخت پروتئین است(برخلاف بیشتر غلات دیگر)، که در کنترل سطح قند خون نیز عملکرد خوبی دارد. در حقیقت کینوا دارای یک کربوهیدرات پیچیده اس و چنین کربوهیدرات‌هایی در بدن به کندی تجزیه می‌شوند و به قند خون اجازه می‌دهند تا پایدارتر باشد.
کینوا همچنین حاوی مقادیر خوبی از منیزیم و پتاسیم است، مواد مغذی که به کاهش فشار خون کمک می کنند. منیزیم همچنین به شل شدن رگ های خونی کمک می کند (و به هر حال، این به مبارزه با میگرن نیز کمک می کند).

8. به درمان کم خونی کمک می کند

کینوا سرشار از آهن است. یک فنجان کینوآ پخته شده (185 گرم) حاوی حدود 3 میلی گرم آهن است که 15 درصد از نیاز روزانه بدن را تشکیل می دهد. رژیم غذایی با آهن کافی می تواند به پیشگیری از کم خونی کمک کند.
یکی دیگر از مواد مغذی که در این جنبه باید به آن توجه کرد ریبوفلاوین است؛ که کینوا سرشار از ریبوفلاوین است. کم خونی نیز می تواند به دلیل ریبوفلاوین کمتر در رژیم غذایی فرد ایجاد شود. همچنین به ما اجازه دهید اهمیت آهن را تکرار کنیم. این ماده معدنی برای ساخت هموگلوبین، که بخشی از گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را در خون شما متصل می کند و حمل می کند، مورد نیاز است.

9. سلامت دستگاه گوارش را افزایش می دهد

همانظور که تا کنون فهمیده ایم،کینوا سرشار از فیبر است و این موضوع را به خودی خود توضیح می دهد. تقریبا. فیبر به غذای کوبیده شده در معده شما حجم می دهد و این باعث تحریک دیواره های دستگاه گوارش شما می شود. دستگاه شما منقبض می شود و این باعث جذب بهتر مواد مغذی در روده کوچک می شود. در روده بزرگ، این فیبر از یبوست جلوگیری می کند.
ویتامین های B موجود در کینوا نیز در هضم غذا نقش دارند. یکی ازآن‌ها تیامین است که به تولید اسید هیدروکلریک (اسید موجود در معده شما که به هضم کمک می کند) کمک می کند.
ریبوفلاوین به رشد سلول های پوشیده شده در دیواره های دستگاه گوارش کمک می کند. یکی دیگر از اسیدهای آمینه کینوا اسید گلوتامیک است که در بدن شما به گلوتامین تبدیل می شود. گلوتامین مسئول سلامت غشای مخاطی معده شما است.

10. باعث افزایش طول عمر می شود

به طورکلی رژیم غذایی غنی از غلات کامل (مانند کینوا) می‌تواند جلوی بسیاری از بیماری‌ها را بگیرد، که بدیهی است که افراد را قادر می‌سازد طولانی‌تر زندگی کنند.

11. به ترمیم و رشد بافت کمک می کند

کینوا سرشار از لیزین است که برای ترمیم و رشد بافت مهم است. آنچه در اینجا جالب است این است که کینوا تنها دانه ای است که حاوی این اسید آمینه است. محتوای پروتئین بالا نیز به این عامل کمک می کند.

12. باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود

کوئرستین و کامفرول برای مبارزه با التهاب شناخته شده اند. آنها همچنین دارای اثرات ضد ویروسی و ضد افسردگی هستند، این دو ترکیب از اهمیت ویژه ای در بدن برخوردارند؛ و کینوا در آنها بسیار غنی است.

13. فولیکول های مو را تقویت می کند

محتوای پروتئین کینوا چیزی است که در اینجا باید به آن نگاه کنیم. پروتئین هیدرولیز شده استخراج شده از کینوا به عنوان یک پوشش طبیعی و ملایم عمل می کند که از فولیکول های مو محافظت و تغذیه می کند.
9 اسید آمینه ضروری کینوا به عنوان تقویت کننده طبیعی عمل می کند و از ساقه مو محافظت می کند. آنها همچنین موهای آسیب دیده را ترمیم کرده و باعث رشد مو می شوند .
مرطوب کننده های موجود در کینوا پوست سر را تغذیه و هیدراته می کنند و آن را به خوبی حالت می دهند. آنها یک لایه نامرئی روی مو تشکیل می دهند تا از شرایط محیطی مانند آلودگی و گرد و غبار محافظت کنند.ویتامین E با متعادل کردن تولید روغن های طبیعی روی پوست سر، شکستگی ناشی از گره خوردن را کاهش می دهد.

14. به درمان شوره سر کمک می کند

کینوا حاوی مواد معدنی مهمی مانند کلسیم، آهن و فسفر است که رطوبت را در پوست سر می‌بندد تا شوره سر را از بین ببرد. فقط باید کینوا را له کنید و خمیر آن را به موها و پوست سر خود بمالید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس طبق معمول آبکشی کنید.پروتئین موجود در کینوا همچنین به درمان موخوره کمک می کند. و تیروزین موجود در کینوا به حفظ رنگ اصلی موهای شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *