فوت و فن آشپزی گیاهی

با 6 رژیم گیاهخواری آشنا شوید؛ آنها چه چیزهایی می‌خورند؟

با انواع رژیم گیاهخواری آشنا شوید؛ آنها چه چیزهایی می‌خورند؟

رژیم گیاهخواری رژیمی است که هیچ گوشت و غذای دریایی را شامل نمی شود. با این حال، برخی از افرادی که از این رژیم پیروی می‌کنند ممکن است از تخم مرغ و غذاهای لبنی استفاده کنند، در حالی که برخی از گیاهخواران ممکن است از یک یا هر دو اجتناب کنند.

رژیم وگان یکی دیگر از انواع گیاهخواری است که در آن فقط غذاهای گیاهی مصرف می‌شود و از همه غذاهای منبع حیوانی (گوشت ، غذاهای دریایی ، لبنیات ، تخم مرغ و گاهی عسل و ژلاتین) اجتناب می‌شود.رژیم‌های گیاهی می‌توانند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشند. آنها می‌توانند همه ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را برای یک زندگی طولانی و سالم به شرط برنامه ریزی مناسب ارائه دهند.
مادران و کودکان شیرده که رژیم گیاهخواری دارند باید مراقبت ویژه‌ای داشته باشند تا مطمئن شوند که همه مواد مغذی مورد نیاز برای رشد سالم را دریافت می‌کنند.

انواع رژیم گیاهخواری

اگرچه “گیاهخواری” معمولاً به معنی “خوردن غذای گیاهی” است، اما انواع مختلفی از رژیم‌های گیاهی وجود دارد. نوع رژیم غذایی گیاهخواری که فرد دنبال می‌کند به موارد زیادی بستگی دارد از جمله دلایل سلامتی، محیطی، اخلاقی، مذهبی یا اقتصادی.

انواع اصلی گیاهخواری عبارتند از:

رژیم لاکتو گیاه‌خواری (Lacto-vegetarians)

لاکتو گیاه‌خواران، گوشت قرمز یا سفید، ماهی، مرغ و تخم‌مرغ نمی‌خورند، اما محصولات لبنی مانند پنیر، شیر و ماست مصرف می‌کنند.

 

رژیم اوو گیاهخواری (Ovo-vegetarian)

غذاهای حاوی گوشت قرمز یا سفید، ماهی، مرغ و محصولات لبنی را نمی‌خورند؛ اما تخم‌مرغ مصرف می‌کنند.

 

رژیم گیاهخواری لاکتو-اوو  (Lacto-ovo vegetarian)

غذاهای حاوی گوشت قرمز یا سفید، ماهی، مرغ را نمی‌خورند، اما هر دو محصولات لبنی و تخم‌مرغ را مصرف می‌کنند؛ این نوع رژیم، رایج‌ترین نوع رژیم غذایی گیاهی است.

 

رژیم وگان (Vegan)

افراد وگان هیچ گوشت حیوانی یا محصولات جانبی حیوانی مصرف نمی‌کنند؛ یعنی وگان‌ها گوشت قرمز یا سفید، ماهی یا مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات مصرف نمی‌کنند. همچنین وگان‌ها از عسل یا موم زنبورعسل، ژلاتین و سایر مواد تشکیل‌دهنده از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند.

وگان معمولاً از محصولات حیوانی مانند ابریشم، چرم و پشم نیز استفاده نمی‌کنند.

 

آشنایی بیشتر: 12 مورد که باید قبل از وگان شدن بدانید

 

دو رژیم غذایی دیگر که کاملاً گیاهی نیستند اما همچنان بر کاهش یا محدودیت مصرف محصولات حیوانی تمرکز دارند عبارتند از:

رژیم غذایی پسترین (Pescatarian)

این افراد گوشت قرمز و سفید (مرغ) مصرف نمی‌کنند، اما ماهی و غذاهای دریایی می‌خورند. این نوع رژیم، یک رژیم غذایی نیمه گیاهخواری است.

 

رژیم غذایی انعطاف‌پذیر (Flexitarian)

این رژیم بر پایه گیاه است، اما لازم نیست گوشت و فرآورده‌های گوشتی حذف گردد؛ یعنی برنامه اصلی رژیم را گیاه‌خواری تشکیل می‌دهد و گاهی گوشت، مرغ، ماهی و فراورده‌های حیوانی مصرف می‌شود.

 

 

1 نظر در “با 6 رژیم گیاهخواری آشنا شوید؛ آنها چه چیزهایی می‌خورند؟

  1. farah گفت:

    من تازه وگان شدم خیلی خوبه بود وبسایتایی اینجوری برای ماها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *