وگان شوید

مستندهای وگان – 12 فیلمی که باید تماشا کنید

آیا به دنبال مستندات و فیلم‌های گیاه‌خواری هستید که شما یا دوستانتان را درباره گیاه خواری و رژیم غذایی وگان، قانع کند؟ به طور کلی، گیاه‌خواری یکی از بهترین راه حل‌ها برای برطرف کردن مشکلات مسائل بهداشتی و زیست محیطی زمان ما است.

شکنجه حیوانات و دامداری صنعتی می‌تواند کاهش یابد که این امر در تمامی جنبه‌ها به جامعه کمک میکند؛ اما برای تغییر دائمی عاداتی مانند مصرف منظم گوشت، شما به انگیزه لازم نیاز دارید و یکی از بهترین راه برای به دست آوردن این انگیزه، دیدن مستند‌های گیاه‌خواری است.

به همین علت ما در وجی شو بهترین مستندهای تولید شده در رابطه با سبک زندگی گیاهخواری را جمع آوری کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

مستندها و فیلم‌های وگان که همه باید ببینند

با توجه به شکنجه حیوانات و دامداری صنعتی ممکن است مستند‌های جمع آوری شده برای همه رده‌های سنی مناسب نباشد پس به هشدارهای پیش از شروع مستند دقت نمائید.

1. cowspiracy (2014)

در این فیلم حقایق آشکار می شود. به عنوان مثال، اثرات شدید دامداری صنعتی بر روی کره زمین. سوالات ناراحت کننده برای سازمان‌های حفاظت از محیط زیست و پاسخ‌های نامشخص که شما را به عنوان یک بیننده وادار می‌کند: رژیم غذایی خود را زیر سوال ببرید. با این حال، در این مستند، جایگزین‌های پایدار متعددی برای محافظت از محیط زیست در زندگی روزمره به شما داده می‌شود.

2. dominion (2018)

مستندهای گیاهی بیشتری می‌خواهید؟ مشکلی نیست! این سطر را مدت کوتاهی پس از تماشای این مستند درباره کشاورزی در کارخانه می‌نویسم. و من هنوز فیلم دیگری را ندیده‌ام که مرا بسیار بیدار کرده باشد.

او گام به گام نشان می‌دهد که ما انسان ها چگونه با حیوانات روی زمین رفتار می‌کنیم و برای چه چیزی از آنها استثمار می‌کنیم. از گاو گرفته تا مرغ، اسب و بوقلمون. تصاویر ظلم به حیوانات خشن هستند که باعث می‌شود حداقل گوشت کمتری بخورید، یا دیگر هرگز محصولات حیوانی مصرف نکنید.

3. what The Health (2017)

فیلمی برای گیاهخواری و در مورد ظهور بیماری‌های معمولی مربوط به رژیم غذایی تمدن زمان ما. این مستند به شما کمک می‌کند تا تأثیر متقابل دستکاری ژنتیکی، عوامل محیطی و سبک زندگی شخصی خود را درک کنید.

در اینجا نیز از شرکت‌های مواد غذایی و به ویژه متولیان صنعت داروسازی سوالات ناراحت کننده‌ای پرسیده می‌شود. این مستندی است که به شما کمک می کند رژیم غذایی خود را به خصوص از نظر سلامتی به سوال تغییر دهید.

4. earthlings (2005)

این فیلم در درجه اول در مورد افزایش مصرف گوشت و دامپروری مرتبط است. هر کسی که این مستند وگان را تماشا کند به سرعت متوجه می‌شود که چقدر حیوانات توسط ما انسان‌ها بیشتر به عنوان مواد خام تلقی می‌شوند تا موجودات زنده.

در این مستند تصاویر بدی از حیواناتی است که به هر نحو مورد استثمار ما قرار می‌گیرند (برای سرگرمی، برای ورزش، برای علم، برای غذا) یک حقیقت مطلق در میان فیلم های مستند برای وگان ها و گیاهخواران که بسیاری از ما قصد نداریم باور کنیم.

5. the game changers (2019)

چگونه می توانی بدون خوردن گوشت به اندازه گاو قوی باشی؟ از پاتریک بابومیان پرسیده شد. مرد قوی پاسخ داد: “آیا تا به حال دیده ای که گاو گوشت بخورد؟

یک نقل قول جالب در مورد گیاهخواری و در عین حال تنها یکی از بسیاری از استدلال های خوب، که در این مستندات نامیده می‌شود. این فیلم بیش از هر چیز نشان می‌دهد که کنار گذاشتن گوشت اشتباه نیست و شما می توانید حتی بدون مواد مغذی حیوانی به اوج عملکرد ورزشی دست پیدا کنید.

6. before the flood (2017)

به عنوان یکی از بهترین مستند وگان میتوان به «پیش از سیل» اشاره کرد فیلمی که همه چیز درباره عواقب تغییرات آب و هوایی را به بهترین شگل بیان میکند. بازیگران در آن، لئوناردو دی کاپریو نشان می‌دهد که ما انسان ها چه مسئولیتی در قبال سیاره خود داریم و هر فردی چه کاری می‌تواند انجام دهد.

در این مستند، از جمله، مصاحبه هایی با باراک اوباما و بیل کلینتون انجام می‌شود. نکته اصلی سیاست در مبارزه برای حفاظت از محیط زیست و منصرف کردن آنها از ترجیح دادن به کار سود محور و بر اساس منافع شخصی است.

7. food inc. (2008)

این مستند وگان نیز در درجه اول درباره رفتار مصرف گرایان ما است. این فیلم شیوه‌های فریبنده و بی‌رحمانه مصرف‌کننده در صنایع غذایی را نشان می‌دهد که در آن سود در درجه اول است و سلامت، محیط زیست و اخلاق تقریباً در آخر کار قرار دارد.

این ترسناک است که قدرت چند شرکت بر رفتار مصرف کننده روزانه ما چقدر است. یک مستند کاملاً پیشنهادی برای گیاهخواران و گیاهخواران، زیرا نور را به تاریکی می آورد.

8. seaspiracy (2021)

در این مستند وگان، علی تبریزی، فیلمساز و هم‌زمان قهرمان داستان، تحقیقات خود را درباره پیامدهای رفتار انسان برای دریا و ساکنان آن از زباله‌های پلاستیکی تا صید بی‌رویه و صید غیرقانونی ارائه می‌کند.

این فیلم به طرز چشمگیری پرتگاه های ماهیگیری صنعتی را نشان می دهد و از این طریق بر خطری که آقای تبریزی برای تحقیق خود متحمل شده است تأکید می‌کند. قطعا یک مستندی است که همه ما را به فکر وادار کند.

9. more than honey (2012)

این مستند همه چیز درباره مرگ و میر زنبورها و ارزش زنبور برای زندگی روی زمین است. به عنوان یک بیننده، در اینجا به سرعت متوجه می شوید که وضعیت غذایی ما چقدر به آنها بستگی زیادی دارد.

همچنین به سرعت مشخص می‌شود که وجود آنها توسط آنتی بیوتیک‌ها، کشتار و آفت کش‌ها تهدید می شود. در هر صورت، این یک مستند وگان است که چشمان شما را باز خواهد کرد.

10. land of hope and glory (2017)

فیلمی که در آن Ed Winters فعال حقوق حیوانات نشان می‌دهد که ما انسان‌ها چقدر با حیوانات رفتار نفرت انگیز و وحشیانه‌ای داریم. فیلم صرفاً رایج‌ترین شیوه های کشاورزی در بریتانیا را ارائه می‌دهد. (به عنوان مثال می‎‌بینید که چگونه خرد کردن جوجه یعنی کشتن عمدی جوجه های نر انجام می‌شود. کاملا ترسناک اما بسیار روشنگر.)

11. Sea The Truth (2014)

Sea The Truth در درجه اول در مورد مشکل زیست محیطی تخریب یا صید بی رویه دریاها است. و به عواقب ماهیگیری صنعتی و تخریب محیط زیست دریاها اشاره دارد که ما چگونه مسئول انقراض گونه‌های دریایی هستیم.

فیلمی که باعث می شود نه تنها مصرف حیوانات دریایی را زیر سوال ببرید. بلکه موجب میشود شما تصمیم جدی تری در رابطه با وگان شدن خود بگیرید.

12 Blackfish (2014)

یک فیلم کاملاً گیرا که زندگی تیلیکوم (نهنگ قاتل) را در پارک SeaWorld به تصویر می‌کشد. خیلی سریع از عواقب جسمی و روانی اسارت برای نهنگ آگاه می‌شوید.

پس از تماشای مستند، قطعاً چند دلیل دیگر برای مشارکت در امور رفاهی حیوانات و اجتناب از رفتن به دلفیناریوم‌ها یا سایر پارک‌های موضوعی با حیوانات خواهید داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *